KIRILMAZ

PEEK, inanılmaz derecede kararlı, yüksek performanslı bir polimerdir ve doğru şekilde işlenirse neredeyse yok edilemez. Aynı zamanda aşırı aşınma ve aşınma direnci ile karakterizedir.

ŞOK EMİCİ

Malzemenin esnekliği, doğal kemiğinkine karşılık gelir. PEEK materyali, esnekliği nedeniyle çiğneme yüklerinin kemiğe optimum şekilde aktarılmasını sağlar. Bu doğal güç aktarımı, ağızdaki gerilimi azaltır ve böylece hasta konforunu artırır.

TÜY HAFİFLİĞİNDE

PEEK inanılmaz derecede hafiftir!

METALE EN İYİ ALTERNATİF

PEEK malzemesi, tıbbi ve endüstriyel kullanımda metallerin yerini alabilecek birkaç polimerden biridir. PEEK, yaklaşık on yıldır omurga cerrahisinde metalin yerini alıyor.

FARKEDİLEBİLİR

Bu malzeme iskele malzemesi olarak kullanıldığı için genellikle görülmez. Çerçeve ağızda görünürse, parlak metaller, altın veya beyaz malzemelerin aksine göze çarpmaz.

BİO UYUMLU

Yoğun polimer yapısı, son derece düşük su emilimi ve mükemmel parlatılabilirliği, monomer içermeyen malzemeyi ağızda kullanım için ideal hale getirir. Şimdiye kadar saf PEEK’e karşı tek bir alerji vakası bilinmiyor! PEEK’in doğal, saf rengi bejdir; diğer tüm renkler katkı maddeleri (örneğin titanyum oksit) içerir.

UZUN SÜRELİ TEST EDİLMİŞTİR

PEEK yeni değil! PEEK, yaklaşık 15 yıldır tıbbi implantlar için kullanılmaktadır. Dünyanın her yerindeki cerrahlar çalışmakta ve malzemeye güvenmektedir. Ortopedide halihazırda dört milyondan fazla implant kullanılmıştır. Materyal ayrıca yaklaşık on yıldır diş hekimliğinde kapakların ve abutmentlerin iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.

PEEK, kompozitler ve PMMA plastiklerle mükemmel bir şekilde birleşir. Geniş açıklıklı implant restorasyonlarında, PEEK malzemesinin esnek özelliklerinden dolayı, kaplama malzemesi olarak elastik PMMA tercih edilir.

SICAĞA / SOĞUĞA DAYANIKLI

PEEK, hasta tarafından çok hoş olarak algılanmayan sıcağı ve soğuğu çok zayıf iletir. Ayrıca 340 santigrat derece yüksek erime noktası nedeniyle sterilize edilebilir ve otoklavlanabilir.

HANGİ ÖZELLİKLER PEEK’İ DİŞ TEKNOLOJİSİ VE DOLAYISIYLA HASTALAR İÇİN ÖZELLİKLE DEĞERLİ KILAR ?
 • metal içermez
 • doku dostu (örneğin diş etleri)
 • sitotoksik zararsız (sitotoksik = toksik, hücrelere zararlı)
 • mükemmel kimyasal direnç
 • yüksek sıcaklık dayanımı
 • İnsan kemiğininkine benzer elastikiyet modülü

BİR HASTA OLARAK BU YENİ MATERYALDEN NE GİBİ FAYDALAR BEKLEYEBİLİRSİNİZ ?
 • Alerji hastaları metallerden mutlak bir özgürlük bekleyebilirler.
 • Ağızdaki olumsuz tükürük reaksiyonları hariç tutulabilir.
 • PEEK, diş kökleri ve kemikler üzerindeki çiğneme kuvvetlerini yastıklar.
 • Malzeme son derece hafiftir ve bu nedenle stresi azaltır.
 • Değerli metal alaşımları ile karşılaştırıldığında, daha düşük maliyetler beklenebilir.